Na ile lekarz rodzinny może dać zwolnienie? Wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Na ile lekarz rodzinny może dać zwolnienie? To pytanie nurtuje wiele osób, które z różnych powodów mogą być niezdolne do pracy. W Polsce istnieją przepisy regulujące zasady wystawiania i długość tymczasowego zwolnienia lekarskiego. Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie, warto poznać podstawowe informacje na ten temat i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Na ile lekarz rodzinny może dać zwolnienie – podstawowe informacje

Wszystko zależy od okoliczności i przede wszystkim od sytuacji zdrowotnej pacjenta. W Polsce lekarz rodziny ma prawo wystawić zwolnienie lekarskie o maksymalnym okresie 14 dni. Jest to tzw. zwolnienie tymczasowe, które daje pracownikowi czas na wyzdrowienie i powrót do pełnej sprawności.

Kiedy należy się zwolnienie lekarskie?

Decyzję o wystawieniu zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w oparciu o swoją ocenę stanu zdrowia pacjenta. Zwykle zwolnienie jest wydawane w przypadku wystąpienia:

  • ostrego schorzenia,
  • chorób przebiegających z większym nasileniem symptomów,
  • stanów po zabiegach operacyjnych,
  • infekcji, które mogą być zaraźliwe dla innych osób.

Warto pamiętać, że lekarz rodziny nie może wystawić zwolnienia na okres dłuższy niż 14 dni. Jeżeli pacjent potrzebuje dłuższego urlopu zdrowotnego, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą.

FAQs: Najczęściej zadawane pytania o zwolnienie lekarskie

1. Czy pracodawca może odmówić przyjęcia zwolnienia lekarskiego?

Pracodawca nie ma prawa odmówić przyjęcia zwolnienia lekarskiego wystawionego przez lekarza rodzinnego, jeśli jest ono zgodne z obowiązującymi przepisami. W przypadku wątpliwości można skonsultować się z Inspekcją Pracy.

2. Czy można przedłużyć zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza rodzinnego?

Nie, lekarz rodziny nie ma uprawnień do przedłużania zwolnienia lekarskiego po upływie 14 dni. Jeżeli pacjent nadal potrzebuje zwolnienia, powinien skonsultować się z lekarzem specjalistą.

3. Czy lekarz rodziny musi zbadać pacjenta przed wystawieniem zwolnienia lekarskiego?

Tak, lekarz rodziny powinien przeprowadzić badanie pacjenta przed wystawieniem zwolnienia lekarskiego. Na podstawie tego badania podejmuje decyzję o zdolności pacjenta do pracy i ewentualnym wystawieniu zwolnienia.

  Ile zwolnienia może dać lekarz rodzinny?

Wniosek

Na ile lekarz rodzinny może dać zwolnienie? Maksymalny okres zwolnienia lekarskiego wystawionego przez lekarza rodzinnego wynosi 14 dni. W przypadku dłuższego zwolnienia konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Decyzję o wystawieniu zwolnienia podejmuje lekarz na podstawie oceny stanu zdrowia pacjenta. Pracodawca nie może odmówić przyjęcia zwolnienia zgodnego z przepisami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego zwolnienia lekarskiego, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub Inspekcją Pracy.

Data publikacji Kategorie NFZ