Operacja nosa chrzęstnego – co to za zabieg i jakie daje możliwości?

Korekcja nosa to jedna z najczęściej przeprowadzanych operacji plastycznych. Ta część ciała warunkuje ładny i proporcjonalny wygląd twarzy, dlatego poddaje jej się wielu celebrytów i ludzi mediów. Jednak nie tylko. Coraz więcej społeczeństwa, szczególnie kobiet, postanawia poddać się takiemu zabiegowi. Rodzaje tego typu operacji są dwa: korekcja nosa chrzęstnego i korekcja nosa kostnego. Pierwsza z nich dotyczy głównie czubka nosa, druga to na przykład usuwanie garbu. Nieprawidłowa struktura tego narządu często powoduje problemy z oddychaniem i głębsze komplikacje laryngologiczne, dlatego zdecydowanie warto rozważyć operację jeśli zachodzi taka potrzeba.

Zabieg modyfikujący szkielet chrzęstny nosa

Predyspozycjami do zabiegu operacyjnego szkieletu chrzęstnego nosa są ogólny dobry stan zdrowia oraz mieszczące się w normie wyniki podstawowych badań diagnostycznych. Przeciwwskazania to przede wszystkim zapalenie zatok, cukrzyca, choroby układu krążenia, skazy naczyniowe i stan zapalny jamy ustnej. Przeprowadzany zabieg zawsze powinien być poprzedzony wizytą lekarską, która oceni czy możemy poddać się zabiegowi. Podczas konsultacji lekarz zapoznaje pacjenta z przebiegiem operacji. W czasie tej wizyty zostają zlecone odpowiednie badania diagnostyczne, przeprowadzony wywiad chorobowy, a przede wszystkim – ustalony zostaje kształt i wielkość nosa, które są spodziewane po zabiegu. Zabieg trwa około dwóch godzin.

Przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, rurka intubacyjna chroni przed ewentualnym zachłyśnięciem.

W klasycznych przypadkach operacja to oddzielenie skóry od nosa, usunięcie zbędnych części i modelowanie chrząstek skrzydłowych oraz czubka nosa. Chirurg uzupełnia ewentualne braki tak, aby wygląd nosa był spójny i estetyczny. Ubytek tkanki przeważnie wypełniają fragmenty pobrane przy okazji przeszczepu z ciała pacjenta – najczęściej tymi, które strukturą i kształtem przypominają chrząstki nosa. Często jest to chrząstka z przegrody nosowej, z ucha, niekiedy – z połączenia żebrowego. Bardzo ważne jest odpowiednie cięcie – na szczęście skóra w okolicach nosa jest elastyczna, co sprawia, że wynik operacji jest przeważnie tożsamy z oczekiwaniami chirurga i pacjentów.

  Jak leczyć trądzik?

Po operacji kształt nosa jest zabezpieczany i odpowiednio stabilizowany. Używa się do tego opatrunku gipsowego instalowanego z zewnątrz. Opatrunek ten pacjent musi nosić od tygodnia do nawet dwóch tygodni po operacji. W nosie umieszczone są również tampony, które zabezpieczają przed krwawieniem, co sprawia, że oddychanie może odbywać się tylko za pomocą ust. Pierwszą noc osoba operowana spędza w szpitalu. Około trzy-cztery doby po zabiegu usunięte zostają tampony. Jeżeli dodatkowo użyte były szwy nierozpuszczalne, zdejmuje się je siedem lub nawet dziewięć dni po operacji. W krótkim czasie po operacji na twarzy mogą pojawić się obrzęki, szczególnie przy powiekach. Zmiany takie mogą nasilać się, jeśli temperatura ciała nagle się zmieni. Trzeba również uważać na to, aby rana nie podeszła krwią – w tym celu stosuje się zimne okłady. Pewne drobne obrzęki niestety mogą utrzymywać się kilka tygodni – a czasem nawet kilka miesięcy. Po okresie około dwóch tygodni i zdjęciu stabilizującego opatrunku gipsowego, większość operowanych pacjentów może spokojnie wrócić do pracy i codziennego życia.

Operowany nos wymaga szczególnej opieki. Zdecydowanie niepolecane są sporty zespołowe, przy nich bowiem, istnieje poważne ryzyko zranienia nosa. Z podobnym względów lepiej unikać sportów walki: boksu czy karate. Należy pamiętać, że nos osiąga swój ostateczny kształt dopiero w rok po operacji. W tym czasie trzeba zachować ostrożność we wspomnianych sportach, a najlepiej w ogóle z nich zrezygnować. – Czasami zdarza się, że dopiero po dłuższym czasie od operacji można zauważyć pewne delikatne asymetrie i nierówności, do tej pory przysłonięte przez obrzęk – tłumaczy dr n. med. Lubomir Lembas, chirurg plastyczny i konsultant sieci LUX MED. Nos przeważnie staje się też delikatniejszy.

Operacja polegająca na modelowaniu chrzęstnej części nosa jest zabiegiem dość inwazyjnym, jednak niekiedy potrzebnym ze względu na towarzyszące defektom komplikacje. Z pewnością korekta taka jest w wielu przypadkach zbawienna dla psychiki pacjenta – nos potrafi być bowiem przyczyną wielu kompleksów i zgryzot, a jego zmiana potrafi zdecydowanie poprawić wygląd naszej twarzy. Dlatego warto rozważyć konsultacje z chirurgiem plastycznym jeśli wygląd lub konstrukcja tego narządu powoduje u nas dolegliwości fizyczne lub psychiczne.

  Jak dbać o zdrowie?
Data publikacji Kategorie Zdrowie