Co wybrać na upalne dni – dezodorant, czy antyperspirant?

Pocenie się jest naturalną czynnością fizjologiczna zapewniającą utrzymanie optymalnej temperatury ciała dla organizmu i procesów w nim zachodzących. Pot wydzielany przez gruczoły potowe parując z powierzchni skóry powoduje obniżenie temperatury ciała. W ciągu doby człowiek wydziela około 0,25 l do 1 l potu. Intensywność tego procesu zależy od wielu czynników. Duże znaczenie ma płeć. Intensywniej pocą się mężczyźni niż kobiety. Ponadto wpływ na aktywność gruczołów potowych ma poziom hormonów. Zmiany w gospodarce hormonalnej w okresie dojrzewania, menopauzy czy andropauzy skutkują nadmierną aktywnością gruczołów potowych. Ilości wydzielanego potu zwiększa się podczas  wysiłku fizycznego,  stresu, a także przy wysokiej temperaturze otoczenia. Wpływ na pracę gruczołów potowych mogą mieć również występujące choroby oraz zażywane leki. 

Co wchodzi w skład potu?

Pot składa się  w około 98 % z wody, ponadto zawiera chlorek sodu (NaCl), kwas moczowy, mocznik, amoniak, kwas mlekowy a także tłuszcze, węglowodany oraz związki mineralne, związki siarki np. merkaptany. Wraz z potem wydalane są zbędne lub toksyczne produkty przemiany materii.

Bakterie – przyczyna przykrego zapachu.

skład potuSkładniki potu powinny przyczyniać się do utrzymania prawidłowego, kwaśnego pH skóry, które chroni ją przed działaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Niekorzystny wpływ na pH skóry mogą mieć niektóre składniki potu np. amoniak, który powoduje wzrost odczynu skóry i przyczynia się do rozwoju bakterii. Bakterie rozkładają organiczne  składniki potu, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem. Aby zapobiec przykremu zapachowi ciała, ,w szczególności pod pachami, gdzie proces powstawania odorowych związków następuje najintensywniej, stosować możemy specjalne preparaty: dezodoranty i antyperspiranty. Szeroka oferta handlowa pozwala wybrać produkt o odpowiadającym nam zapachu. Pojawia się jednak pytanie, który specyfik będzie działał skuteczniej i zapewni nam świeżość przez długi czas.

Dezodorant, czy antyperspirant?

Dezodorant zapewnia przyjemny zapach i poczucie świeżości przez kilka godzin. W swym składzie oprócz kompozycji zapachowej zwykle zawiera alkohol etylowy, który hamuje rozwój bakterii na skórze.  Może również wpływać na pH potu oraz skóry w miejscu aplikacji, hamując aktywność drobnoustrojów. Dezodorant nie wpływa jednak na zmniejszenie wydzielania potu. Taką właściwością charakteryzują się antyperspiranty zawierające związki glinu, które ograniczają wydzielanie potu.  Związki glinu denaturują keratynę w skórze, wywołując efekt ściągający, co skutkuje zwężeniem ujścia gruczołów potowych i ograniczeniem wydzielani potu.

  Otyłość jak sobie z nią radzić ?

Antyperspiranty i dezodoranty – czy zawsze można stosować?

Antyperspirantów i dezodorantów powinny unikać osoby z chorobami skóry. Nie należy ich również stosować podczas kąpieli słonecznych lub jeśli zamierzamy opalać się na solarium. Eksponowanie na promienie UV skóry z zaaplikowanym specyfikiem, może skutkować wystąpieniem podrażnień i przebarwień. Szczególnie uważnie produkty tego typu powinni wybierać alergicy. Antyperspiranty i dezodoranty zawierają konserwanty i środki zapachowe, które mogą powodować uczulenie. Osoby o skórze wrażliwej i alergicznej powinny wybierać produkty łagodnie działające, przeznaczone do tego typu skóry.

Spray, sztyft, a może kulka?

Kierując się różnymi upodobaniami i potrzebami klientów, firmy kosmetyczne opracowały produkty różniące się nie tylko zapachem i właściwościami, ale także formą aplikacji. Zarówno dezodoranty jak i antyperspiranty możemy nabyć  w formie sprayu, sztyftu czy kulki, także z dodatkiem kremu pielęgnującego. Spray jest łatwy w użyciu i szybko się wchłania. Są to produkty o dużej pojemności.  Aby odświeżyć się w ciągu dnia, idealne do torebki są mniejsze – kulka lub sztyft. Zadbano także o to, aby zarówno dezodoranty jak i antyperspiranty były bezpieczne dla naszej odzieży i nie pozostawiały żółtych czy białych plam na ubraniach.

 

Data publikacji Kategorie Zdrowie