Jednym z ważniejszych narządów wewnętrznych jest wątroba, która spełnia kilka istotnych funkcji. Aby poprawnie funkcjonowała trzeba prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia, w przeciwnym wypadku w którymś momencie narząd może ulec zniszczeniu.
Jedną z zasad utrzymania zdrowia na odpowiednim poziomie jest przeprowadzanie co jakiś czas badań prewencyjnych, które mają za zadanie wykryć ewentualne choroby narządów. Dotyczy to również badań wątroby. Jakie badania na trzustkę i wątrobę przeprowadzać? Są to na pewno badania laboratoryjne, dzięki którym można wykryć występujące dysfunkcje. Badania na wątrobę to także możliwość analizy składu poszczególnych składników. Jakie badania na wątrobę wykonuje się w laboratorium?
Podstawowe to badanie morfologii krwi, a więc całościowego składu krwi. Inne to badanie składu enzymatycznego, a także oznaczenie ob umożliwiające wykrycie stanów zapalnych. Podczas wspomnianych badań można wykryć również poziom takich składowych jak bilirubina niesprzężona oraz na przykład zbadać krzepliwość krwi.
Jeśli chodzi o wątrobę badania jakie można dodatkowo przeprowadzić to badania fizykalne, czyli sprawdzenie fizycznie czy wątroba nie jest powiększona, czy nie ma obrzęku, bądź z kolei na przykład zweryfikowanie, jaki jest kolor moczu, który może wskazywać na ewentualne nieprawidłowości.
Warto wykonywać wspomniane badania jak najczęściej i w miarę systematycznie, dzięki czemu uchronimy się przed ewentualnymi chorobami wątroby, których wyleczenie nie zawsze jest łatwe i bezproblemowe.