Zespół drażliwego jelita – jak z nim żyć?

Objawy jelita drażliwego to m. in. ból brzucha, wzdęcia, uczucie pełności, zaparcia, biegunki, czy wrażenie niepełnego wypróżnienia. Bardzo często nasilają się one w stresujących sytuacjach, np. przed ważnym wystąpieniem, rozmową o pracę, egzaminem, ale może też zdarzyć się, że chory ma z nimi problem z powodu przyjemnych wydarzeń, jak np. wyjazd na wakacje. Ze względu na fakt, że problemy z jelitami mogą negatywnie wpływać na jakość życia, warto dołożyć wszelkich starań, aby je maksymalnie złagodzić. Co prawda leki na zespół jelita drażliwego nie istnieją, nie można też usunąć przyczyny choroby, jedynym rozwiązaniem jest ograniczanie jej objawów. W jaki sposób?

Farmaceutyki o działaniu rozkurczającym mięśnie gładkie mogą złagodzić ból. Regularna aktywność fizyczna to dobry sposób aby radzić sobie z zaparciami. Oczywiście warto też zwrócić uwagę na codzienny jadłospis i wzbogacić go o lekkostrawne produkty, z którymi układ trawienny i wydalniczy będą sobie lepiej radzić. Chociaż przyczyny zespołu jelita nadwrażliwego nie są do końca znane, wiadomo, że dolegliwości nasila stres. Dlatego też w niektórych przypadkach terapię skutecznie wspomagać mogą rozmowy z psychologiem.

Pamiętajmy też, że działanie bez konsultacji z lekarzem może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych, jeśli więc podejrzewamy u siebie zespół nadwrażliwego jelita, jak najszybciej udajmy się do specjalisty, który będzie mógł określić przyczyny dolegliwości i zalecić skuteczną terapię.

  Podkreślenie efektu lakierowania paznokci
Data publikacji Kategorie Nowości